Detektivní TOP 5

Když už jsem minule začala těmi detektivkami, tak bych vám ráda ještě představila těch nejlepších 5 podle žebříčku Crime Writers‘ Association. Detektivka je super čtení a třeba teď dostanete do rukou knížku, kterou jste ještě nečetli a fakt stojí za to ji přelouskat.

 

Josephine Tey: The Daughter of Time (1951)

česky: Vrah či obeť
Obálka titulu Vrah či oběť

Román je kombinací detektivního románu a dramatu s historickými tématy, kdy inspektor Grant, tentokrát na nemocničním lůžku, se pokouší vyřešit historickou záhadu, kdo vlastně zahubil v roce 1483 mladičké syny krále Edvarda IV. Hlavním podezřelým je už po staletí jejich strýc, zdémonizovaný o století později slavnou Shakespearovskou tragédii Richard III.. Čím se však Grant za pomoci svého amerického fámula Brenta Carradina noří hlouběji do období na sklonku válek Červené a Bílé růže, tím víc o vině nešťastného krále Richarda začíná pochybovat.

Anotace: www.kosmas.cz

Raymond Chandler: The Big Sleep (1939)

česky: Hluboký spánek
Obálka titulu Hluboký spánek

Klasika detektivní literatury 20. století. Umírající milionář si pozve Phila Marlowa a pověří ho, aby se vypořádal s vyděrači v záležitosti, do které se zapletla jedna z jeho mladých, hezkých a neukázněných dcer.

Anotace: www.kosmas.cz

 

John le Carré: The Spy Who Came In From the Cold (1963)

česky: Špión, který se vrátil z chladu
Obálka titulu Špion, který se přišel ohřát

Alec Leamas je vysloužilý britský špion, který se vrátilz chladu východoněmecké totality. Narazil tam na protivníka silnějšího, než je on sám. Nelítostného, chytrého, vražedného. Je ochoten se vrátit a obětovat vše, včetně vlastního života, aby protivníka zničil. Vše… s jedinou výjimkou. A právě kolem této „výjimky“ se odvíjí ďábelská zápletka špionážní hry tahů a protitahů, hry, ve které ani život, ani lidské city nemají sebemenší cenu. Román byl v roce 1966 zfilmován v hlavní roli s Richardem Burtonem, který byl za svůj výkon

nominován na Oscara.

Anotace: www.kosmas.cz

 

Dorothy L. Sayersová: Gaudy Night (1935)

česky: Oxfordský anonym
Obálka titulu Oxfordský anonym

Tentokrát se dostáváme do prostředí slovutné a starobylé Oxfordské univerzity, a to do ženské koleje Shrewsbury College. Její pedagogy i studenty sužuje svými nechutnými a nebezpečnými kousky zákeřný anonym, jehož řádění často hraničí i s vraždou. Vyšetřování se ujímá Harriet Vaneová, bývalá absolventka koleje, která se však záhy stane obětí brutálních útoků nebezpečného maniaka. Na pomoc jí přispěchá její oddaný ctitel a geniální detektiv-amatér lord Petr Wimsey.

Anotace: www.kosmas.cz

Agatha Christie: The Murder of Roger Ackroyd

česky: Vražda Rogera Ackroyda

Obálka titulu Vražda Rogera Ackroyda

Paní Ferrarsová byla nalezena mrtvá. Nikdo v King´s Abbot nepochybuje, že šlo o sebevraždu kvůli výčitkám svědomí. Proč si však sáhla na život, právě když se měla vdát za bohatého a žádoucího Rogera Ackroyda? Den nato pozve Ackroyd na večeři do svého sídla Fernly Park místního doktora Jamese Shepparda a svěří se mu s tajemstvím paní Ferrarsové, kterou někdo z místních vydíral. Po návratu domů je Sheppard přivolán zpět do Fernly, kde nalezne Ackroyda s dýkou v zádech… Slavný Belgičan Hercule Poirot odhaluje pachatele vraždy v jedné z nejkontroverznějších a nejdiskutovanějších detektivek všech dob.

Anotace: www.kosmas.cz

Reklamy

One thought on “Detektivní TOP 5

  1. Zajímavý výběr.

    Pokud byste chtěla dát tipy i dalším (třeba i s odkazem na váš blog), tak Vás možná zaujme: Otázka pro dnešní den – které knihy mě nejvíce oslovily?

    To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s